Untitled Document
Drukuj

Ever - Alyson Noël

Bartek Szymanik. Opublikowano w Recenzje

Niezwykła opowieść o Nieśmiertelnych i nowym świecie, w którym prawdziwa miłość nigdy nie umiera.
Pewnego koszmarnego dnia szesnastoletnia Ever Bloom traci w wypadku samochodowym najbliższą rodzinę. Od tej chwili staje się medium – słyszy myśli różnych ludzi, widzi ich aurę i dzięki przelotnemu choćby dotykowi może poznać ich przeszłość. Te nadprzyrodzone umiejętności sprawiają, że otoczenie traktuje ją jak dziwadło, więc Ever zamyka się w sobie i odgradza od świata.
Wszystko się zmienia, kiedy dziewczyna poznaje Damena Auguste’a. Tylko on potrafi wyciszyć dudniące w jej głowie głosy i wejrzeć w jej duszę. Dzięki niemu Ever wchodzi w świat alchemii i magii, dowiadując się o rzeczach, o których zwykły śmiertelnik nie ma pojęcia. Kim jest Damen? Skąd pochodzi? Jakie sekrety skrywa? Na te pytania Ever nie zna odpowiedzi. Wie jedynie, że zakochała się bez pamięci i że jej życie wkrótce zmieni się nie do poznania.

Drukuj

Niemy śmiech - Heidi Hassenmüller

Bartek Szymanik. Opublikowano w Recenzje

Kiedy 8-letnia Antje nagle przestaje mówić, nikt nie wie, co jest tego przyczyną. Szok? Strach? Poczucie winy? Dziewczynka nie znajduje pomocy u matki, którą bez reszty pochłania kariera modelki. Autorka pokazuje, w jaki sposób pragnienia i ambicje matki zderzają się z potrzebami wrażliwego dziecka. Kreśli przy okazji realia panujące w branży modelek: powolną utratę złudzeń o idealnym świecie show-biznesu oraz bezpardonową walkę o zaistnienie na rynku.

Drukuj

Kod Leonarda da Vinci - Dan Brown

Bartek Szymanik. Opublikowano w Recenzje

W Luwrze zostaje popełnione morderstwo. Jego ofiarą jest kustosz. Zwłoki zostają znalezione w pozycji przypominającej sławny rysunek witruwiański, na którym renesansowy artysta przedstawił idealne proporcje ludzkiego ciała. W zbrodnię zamieszany jest - według policji - profesor z Harvardu, znawca symboliki religijnej.
Sprawy komplikują się, gdyż umierający kustosz pozostawił szereg zagadek, które mają pomóc wskazać winnych tej zbrodni i trzech innych popełnionych tej nocy na wpływowych mieszkańcach Paryża. Ale mają też doprowadzić do czegoś znacznie bardziej istotnego.

Drukuj

Z zimną krwią - Truman Capote

Bartek Szymanik. Opublikowano w Recenzje

"Z zimną krwią" to pionierska próba nowego pisarstwa, dokument zbrodni popełnionej przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmera z Kansas. Wydarzenie to zostało szczegółowo opisane, podobnie jak śledztwo, pościg za mordercami, proces i zachowanie przestępców w sądzie i więzieniu aż po egzekucję. Capote po mistrzowsku przedstawia godny Ajschylosa motyw zbrodni i kary, zmuszając czytelnika do refleksji na temat źródeł zła.
"Z zimną krwią" to arcydzieło, obok którego nie można przejść obojętnie.

 

Drukuj

Mała Księżniczka - Frances Hodgson Burnett

Bartek Szymanik. Opublikowano w Recenzje

Opowieść o dziewczynce, wychowanej w Indiach, która zostaje oddana na londyńską pensję panny Minchin, aby zdobyć gruntowne wykształcenie. Sara jest mądra, piękna i bogata w związku z czym, nazywana jest przez wszystkich księżniczką. Gdy umiera ojciec dziewczynki, jej życie ulega dramatycznej zmianie, zostaje posługaczką, a jedynym jej majątkiem są przyjaciele i czułe serce.

Recenzje

Janet Quin-Harkin „Zaskoczona miłością”

Książka pani Harbin jest typowym "romansidłem".

Amber wyjeżdża z Nowego Yorku, wraz z poszukujacymmi spokoju rodzicami, na farmę w Wyoming. W Wielkim Mieście zostawia wszystko :swoje ambicje, przyjaciół i chłopaka. W Wyoming poznaje Richa, z którym szybko połączy ja coś więcej niż przyjaźń. Na farmie Amber uczy się wielu nowych rzeczy, poznaje ‘trudniejszy’ świat i zaczyna doceniać to co ma. Punktem kulminacyjnym książki są odwiedziny przyjaciół z NY, gdy dziewczyna staje przed trudnym wyborem: framer z biednego Wyoming czy bogacz z Nowego Yorku?

Książkę czyta się szybko i łatwo. Jest to świetna lektura na ciepłe, wakacyjne wieczory.