Untitled Document
Drukuj

Podsumowanie Obchodów Roku Tuwima

Wiesiu Wyrozumski. Opublikowano w Bez kategorii

W związku z ogłoszeniem roku 2013 Rokiem J. Tuwima od października do grudnia w naszej szkole zorganizowaliśmy różne konkursy i akcje.

Jedną z nich była sesja plakatowa, dla klas drugich, związana z życiem i twórczością poety oraz jego utworów dla dzieci. Uczniowie, którzy wykonali plakaty uzyskali pozytywne oceny z plastyki, a prace od października ozdabiały korytarzowe ściany w szkole. Znalazły się tam także słynne cytaty poety, przygotowane przez zespół projektowy z klasy IIc. Dodatkowo udekorowano bibliotekę.


http://gimsosnicowice.pl/components/com_jce/editor/tiny_mce/plugins/article/img/readmore.png);">

W październiku odbył się Konkurs pięknego czytania utworów J. Tuwima, w którym wzięli udział wytypowani przedstawiciele wszystkich klas. Jury przyznało trzy pierwsze miejsca następującym osobom: 

- I m – Malwina Czyszczoń z IA 
II m – Patrycja Pakuła z IB 
III m – Aleksandra Wrzesińska z IIC
Uczennice te otrzymały oceny z j. polskiego oraz uzyskały możliwość czytania przedszkolakom utworów Tuwima w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Czteroosobowe zespoły ze wszystkich klas rywalizowały w konkursie na Najciekawszy komiks do utworu J. Tuwima, na którego stworzenie miały sześć tygodni. Pod koniec listopada do organizatora wpłynęło dziewięć prac.

Za pomysłowość i staranne wykonanie rysunków wyróżniono prace: 
„Ptasie radio” (IIIa – wyk. Ela Sikora, Weronika Król, Beniamin Kebede i Patryk Jędrysik), 
„Okulary” (IIIc – wyk. Paulina Pohl, Magdalena Urbanek, Denis i Patryk Mainka) „Przygody Trąbalskiego” (IIa – wyk. Natalia Giersz, Roksana Małyszko, Magda Wrzecion i Mateusz Janczerowicz)

W tym konkursie przyznano nagrodę specjalną - za znakomite wykonanie i indywidualną pracę - dla komiksu „Przygody pana Maluśkiewicza” -wykonanego przez Natalię Bednorz z kl. IIB 

 Wykonawcy wszystkich komiksów otrzymali oceny z j. polskiego.

Podsumowaniem kilkumiesięcznych obchodów był, przeprowadzonym w grudniu, "Konkurs wiedzy o życiu  i twórczości J. Tuwima", do którego przedstawiciele klas przygotowywali się z wyznaczonych stron internetowych. W teście można było zdobyć 76 punktów, a za uzyskanie 75% prawidłowych odpowiedzi uczniowie otrzymali oceny z j. polskiego.

W konkursie tym: 
I m – zajęła kl. IIIA – Paulina Sochacka i Alicja Przybyła – 86% dobrych odp.
II m – zajęła kl.IA – Agata Babiuch i Wioletta Kruczek – 82% dobrych odp. 
III m – zajęła kl. IB – Magdalena Urbanek i Tomek Muskała - 57% dobrych odp.

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w uczczenie pamięci o naszym wspaniałym poecie J. Tuwimie, a szczególnie zespołowi projektowemu z IIC Weronice Fielauf, Marcie Hosz, Wiktorii Pieczka i Sandrze Piechuli, wszystkim nauczycielom, członkom jury, p. Dyrektor i nauczycielkom z przedszkola za umożliwienie spotkania z przedszkolakami i panu Dyrektorowi gimnazjum za przychylność w realizacji powyższych przedsięwzięć.

Organizator
Bibl. Ewa Labocha

Recenzje

Krystyna Siesicka „…nie ma z kim tańczyć… (erotyk dla panienek z dobrych domów)”

Główną bohaterką jest Irena, stara ciotka. W tej opowieści ciocia Irena wspomina przeszłość, lata swojego dzieciństwa, wybuch II wojny światowej. Jednocześnie musi się borykać z problemami, które niesie współczesny świat. Ta książka ukazuje jak bardzo tęsknimy za tymi, których już tutaj nie ma. Jednocześnie uświadamia, że powinniśmy zając się tymi, którzy są obok, by gdy będzie już za późno, nie żałować, że się tego nie zrobiło. Poleca. Szczególnie wrażliwym romantyczkom, które zawsze płaczą nad książką.