Untitled Document
Drukuj

Obchody Roku Janusza Korczaka 2012

Wiesiu Wyrozumski. Opublikowano w Bez kategorii

Ogłoszenie przez władze Polski roku 2012 „Rokiem Janusza Korczaka” zmobilizowało uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum do włączenia się do tej ogólnokrajowej akcji.

Obchody rozpoczęły się już w lutym 2012 r., kiedy to grupa projektowa z kl. IIc w składzie: Dominika Borkowska, Patrycja Możdżeń, Sandra Sołtysek, Dominika Suchonek, pod opieką nauczyciela-bibliotekarza p. Ewy Labochy rozpoczęła pracę nad prezentacją multimedialną o życiu i działalności Janusza Korczaka, która stała się dla uczniów podstawą w przygotowaniu do konkursu. Efekty ich pracy można było już pod koniec marca oglądać na stronie internetowej gimnazjum.  Równolegle do toczących się prac nad prezentacją, w ramach zajęć z plastyki, pod opieką p. Katarzyny Spyra, powstawały plakaty o J. Korczaku, które wraz z  najważniejszymi  cytatami z jego utworów pojawiły się na ścianach szkolnego korytarza. Od tego czasu wybrani przedstawiciele klas I i II mogli przygotowywać się do „Konkursu wiedzy o życiu i działalności J. Korczaka”, który odbył się w gimnazjum 17 maja i polegał na zespołowym rozwiązaniu wcale niełatwego testu. Dzień ten rozpoczął się jednak bardziej uroczyście. Na pierwszej lekcji wszyscy uczniowie i nauczyciele wysłuchali, nadanej przez szkolny radiowęzeł, audycji na temat J. Korczaka, przygotowanej i wygłoszonej przez w/w grupę projektową z IIc. Audycja pozwoliła przy okazji powtórzyć wiadomości uczestnikom konkursu, w którym zdecydowanym zwycięzcą okazał się zespół kl. IIa – Weronika Staneczek i Marek Pikuła -  uzyskali 84% poprawnych odpowiedzi. Na II pozycji uplasowała się grupa kl. IIc – Klaudia Remiorz i Brygida Górecka, a na III miejscu kl. Ia – Paulina Sochacka i Elżbieta Sikora.

Tego samego dnia odbył się także „Konkurs pięknego czytania utworów J. Korczaka”, w którego jury zasiedli nasi nauczyciele: p. Helena Wypych, p. Aleksandra Bielewicz-Ozga, p. Kornelia Warych i p. Renata Szymanik. Wszyscy uczestnicy mieli jednakowy czas przeznaczony na przygotowanie – 45 min. Fragmenty książek „Król Maciuś I”, „Kajtuś Czarodziej” pokazały talent uczestników w całej okazałości, natomiast teksty wychowawcze „Jak kochać dziecko”, „Prawo dziecka do szacunku” okazały się nie takie łatwe do czytania. Ostatecznie zwyciężył Dominik Biwo z Ia,  II miejsce zajęła Agnieszka Matczuk z IIa, a III miejsce Dominika Król z Ic i Sandra Kocur z IIa.

Nagrodami za czołowe miejsca w obu konkursach były oceny lub punkty z j. polskiego oraz słodkości zafundowane przez Radę Rodziców.

Zwycięzcy „Konkursu pięknego czytania” (oprócz S. Kocur, którą zastąpiła Nicola Kaleta z IIb) udali się do Miejskiego Przedszkola w Sośnicowicach, aby,  w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, zaprezentować „zerówkowiczom” „Króla Maciusia I”. Nie skończyło się tylko na czytaniu. Uczennice z grupy projektowej przygotowały i zadawały pytania do przeczytanych fragmentów oraz poprowadziły pogadankę na temat „życzeń książki”, które powinien znać przecież każdy czytelnik. Okazało się, że przedszkolaki bardzo dobrze orientują się w temacie i zostało to nagrodzone zakładką wykonaną przez uczennice.  Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały mały prezencik - pudełko składane techniką „origami” (także wykonane przez grupę projektową) z cukierkiem w środku. Spotkanie podobało się i wszyscy gimnazjaliści otrzymali zaproszenie do czytania następnych książek również innym przedszkolnym grupom.

Całej akcji patronowała pani dyrektor gimnazjum Krystyna Szpila, której dziękujemy za przychylność we wszystkich powyższych przedsięwzięciach.

 

Wszystkie przedsięwzięcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez nauczyciela-bibliotekarza - Ewę Labocha i zespół projektowy z klasy IIc w drugim semestrze roku szkolnego 2011/12.

Autor artykułu: naucz.-bibliotekarz Ewa Labocha
Autor zdjęć: Klaudia Taborska, kl. IIIb

 

Do pobrania:

Arkusz konkursowy

Regulaminy

Prezentacja o Korczaku

Recenzje

Z zimną krwią - Truman Capote

"Z zimną krwią" to pionierska próba nowego pisarstwa, dokument zbrodni popełnionej przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmera z Kansas. Wydarzenie to zostało szczegółowo opisane, podobnie jak śledztwo, pościg za mordercami, proces i zachowanie przestępców w sądzie i więzieniu aż po egzekucję. Capote po mistrzowsku przedstawia godny Ajschylosa motyw zbrodni i kary, zmuszając czytelnika do refleksji na temat źródeł zła.
"Z zimną krwią" to arcydzieło, obok którego nie można przejść obojętnie.