Untitled Document
Drukuj

Kącik poezji

Wiesiu Wyrozumski. Opublikowano w poezja

Od początku istnienia gimnazjum w naszej szkole młodzież pisze wiersze. W latach 2004 - 2015 wydaliśmy sześć "Antologii poezji szkolnej", zawsze były one opracowywane i przygotowywane do wydania przez uczniów naszej szkoły. Przedmiotem ich pracy było: nadanie tytułu, projekt okładki, układ wierszy na stronach, dobór ozdobników, wybór cytatu.

Wszystkie antologie znajdują się w naszych zbiorach bibliotecznych i są możliwe do wypożyczenia.

A oto ich tytuły:

1. "To co w duszy gra gimnazjalistom". Antologia 2004 - wyd. 2004 r.

2. "Ich myśli, wspomnienia, pragnienia...". Antologia za lata 1999-2003 - wyd. 2005 r.

3. "Są chwile, które w pamięci zostają i choć czas mija, one nie mijają". Antologia 2005-2006 - wyd. 2006 r.

4. "Marzenia z notatnika". Antologia 2008-2009 - wyd. 2009 r.

5. "Barwy miłości...". Antologia 2012-2013 - wyd. 2013 r.

6. "Nastoletni myśliciele". Antologia 2014-2015 - wyd. 2015 r.

Drukuj

Tydzień biblioteki szkolnej 2016

Wiesiu Wyrozumski. Opublikowano w poezja

W dniach 21-28 października w naszej szkole odbył się kolejny "Tydzień Biblioteki" zorganizowany przez bibl. Ewę Labochę, pod hasłem "Książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana" (cyt. Andrzeja Szczypiorskiego), tym razem połączony z obchodami Roku Sienkiewiczowskiego, przygotowanego przez naucz. Aleksandrę Ozgę.

W ciągu tego tygodnia uczniowie mieli okazję wysłuchania, czytanych przez radiowęzeł, przez uczniów i nauczycieli, fragmentów książki H. Sienkiewicza „Krzyżacy”. Podczas lekcji wychowawczych uczniowie aktywnie uczestniczyli w zorganizowanych konkursach i zabawach. Wybrane wcześniej osoby rozwiązywały test pt. „Znam Sienkiewicza”. Swoje talenty plastyczne można było pokazać w trzech konkursach: „Ilustracja do wybranego tekstu H. Sienkiewicza”, „Najciekawszy rebus literacki” i Sztuka kaligrafii”. Na wyznaczonych lekcjach lub na przerwach w bibliotece trwały poszukiwania ciekawych książek oraz intrygujących pierwszych zdań, rozpoczynających rozdział, bądź akapit, bądź całą książkę. Wielu uczniów puściło wodze fantazji wymyślając rymowanki o książkach, bibliotece i czytaniu. Można było także zmierzyć się z frazeologizmami w konkursie pt. „Wśród ludzi”. Nasza Księga Sympatyków biblioteki wzbogaciła się o wiele naprawdę cennych złotych myśli. W szkole przeprowadzony został również plebiscyt na temat: „Polecam do przeczytania” i „Najlepsze książki moich rodziców z czasów nastoletnich ”. Jak co roku w akcji „Podaruj książkę bibliotece” otrzymaliśmy kilka nowych egzemplarzy. Wielu uczniów wypowiedziało się w temacie „Lubię czytać, ponieważ….” i „Nie cierpię czytania, bo …..”. Na przerwach odwiedzano chętnie bibliotekę ze względu na atrakcyjne „słodkie wypożyczenia” – uczeń wypożyczając wylosowaną książkę, otrzymywał słodki upominek. W ciągu całego tygodnia po szkole krążył fotograf, który próbował „złapać na czytaniu”.

Po podsumowaniu i wyliczeniu średniej ważonej najbardziej zaangażowana okazała się klasa 1B.

Wśród nauczycieli tytuł Najaktywniejszy Nauczyciel Tygodnia Biblioteki uzyskały panie K. Spyra i E. Śnieżek 

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w tym tygodniu, a szczególnie tym, którzy poświęcając swój wolny czas w domu wykonali różne prace. 

Zapraszamy do codziennego odwiedzania naszej biblioteki.

bibl. Ewa Labocha

 

Recenzje

Joe Alex „Śmierć mówi w moim imieniu”

Dość przykra historia: w teatrze, w czasie przedstawienia zostaje zamordowany aktor. Znienawidzony przez wszystkich, chamski mężczyzna, którego ulubionym zajęciem jest rujnowania życia innych. Większą część książki zajmuje odkrywanie wszystkich perypetii życiowych ofiary. Autor książki na bardzo bujną wyobraźnię. Biednemu aktorowi przypisał nieślubną córkę, kilka szantaży, wiele romansów, niesamowity talent, chorobę umysłową i wiele innych. Ogólnie rzecz biorąc: książka jest strasznie zagmatwana, ale jakże wciągająca!