Untitled Document
Drukuj

Tydzień biblioteki szkolnej 2016

Wiesiu Wyrozumski. Opublikowano w poezja

W dniach 21-28 października w naszej szkole odbył się kolejny "Tydzień Biblioteki" zorganizowany przez bibl. Ewę Labochę, pod hasłem "Książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana" (cyt. Andrzeja Szczypiorskiego), tym razem połączony z obchodami Roku Sienkiewiczowskiego, przygotowanego przez naucz. Aleksandrę Ozgę.

W ciągu tego tygodnia uczniowie mieli okazję wysłuchania, czytanych przez radiowęzeł, przez uczniów i nauczycieli, fragmentów książki H. Sienkiewicza „Krzyżacy”. Podczas lekcji wychowawczych uczniowie aktywnie uczestniczyli w zorganizowanych konkursach i zabawach. Wybrane wcześniej osoby rozwiązywały test pt. „Znam Sienkiewicza”. Swoje talenty plastyczne można było pokazać w trzech konkursach: „Ilustracja do wybranego tekstu H. Sienkiewicza”, „Najciekawszy rebus literacki” i Sztuka kaligrafii”. Na wyznaczonych lekcjach lub na przerwach w bibliotece trwały poszukiwania ciekawych książek oraz intrygujących pierwszych zdań, rozpoczynających rozdział, bądź akapit, bądź całą książkę. Wielu uczniów puściło wodze fantazji wymyślając rymowanki o książkach, bibliotece i czytaniu. Można było także zmierzyć się z frazeologizmami w konkursie pt. „Wśród ludzi”. Nasza Księga Sympatyków biblioteki wzbogaciła się o wiele naprawdę cennych złotych myśli. W szkole przeprowadzony został również plebiscyt na temat: „Polecam do przeczytania” i „Najlepsze książki moich rodziców z czasów nastoletnich ”. Jak co roku w akcji „Podaruj książkę bibliotece” otrzymaliśmy kilka nowych egzemplarzy. Wielu uczniów wypowiedziało się w temacie „Lubię czytać, ponieważ….” i „Nie cierpię czytania, bo …..”. Na przerwach odwiedzano chętnie bibliotekę ze względu na atrakcyjne „słodkie wypożyczenia” – uczeń wypożyczając wylosowaną książkę, otrzymywał słodki upominek. W ciągu całego tygodnia po szkole krążył fotograf, który próbował „złapać na czytaniu”.

Po podsumowaniu i wyliczeniu średniej ważonej najbardziej zaangażowana okazała się klasa 1B.

Wśród nauczycieli tytuł Najaktywniejszy Nauczyciel Tygodnia Biblioteki uzyskały panie K. Spyra i E. Śnieżek 

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w tym tygodniu, a szczególnie tym, którzy poświęcając swój wolny czas w domu wykonali różne prace. 

Zapraszamy do codziennego odwiedzania naszej biblioteki.

bibl. Ewa Labocha

 

Recenzje

Barbara Rosiek „Pamiętnik narkomanki”

„Pamiętnik Narkomanki” to historia autorki, pani Barbary Rosiek. Jest to jedna z nielicznych osób na świecie, którym udało się wyjść z narkomanii. Jest to książka pełna bólu, cierpienia i porażek, lecz z „happy endem”. Polecamy ją wszystkim, szczególnie tym którym wciąż wydaje się, że narkotyki to tylko zabawa. Napisała także: „Byłam schizofreniczką”, „Alkohol, prochy i ja”, „W poszukiwaniu ducha”, „Poganiacze Chleba”, „Kokaina”. Ostatnia pozycja znajduje się w naszej szkolnej bibliotece.