Untitled Document
Drukuj

Tydzień biblioteki szkolnej 2016

Wiesiu Wyrozumski. Opublikowano w poezja

W dniach 21-28 października w naszej szkole odbył się kolejny "Tydzień Biblioteki" zorganizowany przez bibl. Ewę Labochę, pod hasłem "Książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana" (cyt. Andrzeja Szczypiorskiego), tym razem połączony z obchodami Roku Sienkiewiczowskiego, przygotowanego przez naucz. Aleksandrę Ozgę.

W ciągu tego tygodnia uczniowie mieli okazję wysłuchania, czytanych przez radiowęzeł, przez uczniów i nauczycieli, fragmentów książki H. Sienkiewicza „Krzyżacy”. Podczas lekcji wychowawczych uczniowie aktywnie uczestniczyli w zorganizowanych konkursach i zabawach. Wybrane wcześniej osoby rozwiązywały test pt. „Znam Sienkiewicza”. Swoje talenty plastyczne można było pokazać w trzech konkursach: „Ilustracja do wybranego tekstu H. Sienkiewicza”, „Najciekawszy rebus literacki” i Sztuka kaligrafii”. Na wyznaczonych lekcjach lub na przerwach w bibliotece trwały poszukiwania ciekawych książek oraz intrygujących pierwszych zdań, rozpoczynających rozdział, bądź akapit, bądź całą książkę. Wielu uczniów puściło wodze fantazji wymyślając rymowanki o książkach, bibliotece i czytaniu. Można było także zmierzyć się z frazeologizmami w konkursie pt. „Wśród ludzi”. Nasza Księga Sympatyków biblioteki wzbogaciła się o wiele naprawdę cennych złotych myśli. W szkole przeprowadzony został również plebiscyt na temat: „Polecam do przeczytania” i „Najlepsze książki moich rodziców z czasów nastoletnich ”. Jak co roku w akcji „Podaruj książkę bibliotece” otrzymaliśmy kilka nowych egzemplarzy. Wielu uczniów wypowiedziało się w temacie „Lubię czytać, ponieważ….” i „Nie cierpię czytania, bo …..”. Na przerwach odwiedzano chętnie bibliotekę ze względu na atrakcyjne „słodkie wypożyczenia” – uczeń wypożyczając wylosowaną książkę, otrzymywał słodki upominek. W ciągu całego tygodnia po szkole krążył fotograf, który próbował „złapać na czytaniu”.

Po podsumowaniu i wyliczeniu średniej ważonej najbardziej zaangażowana okazała się klasa 1B.

Wśród nauczycieli tytuł Najaktywniejszy Nauczyciel Tygodnia Biblioteki uzyskały panie K. Spyra i E. Śnieżek 

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w tym tygodniu, a szczególnie tym, którzy poświęcając swój wolny czas w domu wykonali różne prace. 

Zapraszamy do codziennego odwiedzania naszej biblioteki.

bibl. Ewa Labocha

 

Recenzje

Grażyna Bąkiewicz „O melba!”

Ta genialna pisarka po raz kolejny mnie zaskoczyła. Historia nastoletniej Maliny, która podróżuje po całej Polsce razem ze swoją mamą, a w końcu zatrzymuje się u swojej babci naprawdę porusza serce. Zaczyna się od tego, że umiera siostra bliźniaczka mamy. Od dziesiątego roku życia pozostawała ona w śpiączce, a nikt nie znał przyczyny. Gdy Malina z mamą przyjeżdżają na pogrzeb do rodzinnego miasteczka dziewczyna postanawia zamieszkać z babcią. W tym małym miasteczku dzieje się tyle, że brukowce z jakiegoś wielkiego miasta nie powstydziłyby się takich historii. Ludzi ściga przeszłość, władzę absolutną sprawuje okrutny bogacz… A Malina przeżywa pierwsze miłości, pomaga Olkowi, nad którym znęca się ojciec, przeprowadza rewolucje w szkole… Ma pełne ręce roboty. A jej barwne życie jest świetną historią do poduszki.