Untitled Document
Drukuj

Skąd się wzięło to świętowanie?

Wiesiu Wyrozumski. Opublikowano w Działalność

Październik od wielu lat jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Kto wymyślił takie święto?
W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych, które obchodzone było w czwarty poniedziałek października. Od 4 lat to świętowanie przedłużyło się do całego miesiąca.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"?
Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych.

Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.

Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).

W bibliotece możesz:
- wybierać i wypożyczać książki
- czytać czasopisma
- wyszukiwać informacje
- myśleć
- mieć spokój
- uśmiechać się

Co się działo w tym roku szkolnym z tej okazji przeczytaj w zakładce Tydzień Biblioteki Szkolnej 

Recenzje

R. Gordon & B. Williams „Tunele 2. Głębiej”

Książka “Tunele 2. Głębiej” jest powieścią fantastyczną . Kontynuacja przygód Willa, Cala, Chestera oraz Elliott i Drake’a trzyma w napięciu, przez co od książki nie można się oderwać. Wszystkie domysły, niewiadome i niebezpieczeństwa występujące w utworze, dają niesamowitą atmosferę. Gdy czytelnik znajdzie się w samym środku akcji (co następuje już po przeczytaniu kilku stron) pewne jest, że zostanie wiernym fanem ‘Tuneli’…